Azonnali piaci reakció
Mozgalmas hét elé nézünk a magyar piacon. A Tisza Párt, mindent elsöprő kétharmados győzelme rövid távon azonnali és látványos piaci reakciókat indított el. Ugyanakkor a fundamentumok nagyon gyorsan visszakerülhetnek a befektetők fókuszába.
A Tisza Párt Magyar Péter vezetésével 1994 óta nem látott fölénnyel aratott kétharmados győzelmet az országgyűlési választásokon. A devizapiac azonnal reagált: a forint négy éve nem látott szintre erősödött mind az euróval, mind a dollárral szemben. De mit hoz a folytatás? A hét rendkívül mozgalmasnak ígérkezik. A közel-keleti konfliktus eszkalációja, az emelkedő energiaárak, az inflációs kockázatok, valamint a héten érkező fontos hazai, kínai és amerikai makrogazdasági adatok mind befolyásolhatják a piaci hangulatot.
Eredmények és a költségvetési realitások
A Tisza Párt április 12-i elsöprő győzelme azt jelenti, hogy az új kormány kétharmados többséggel irányíthatja a Parlamentet, így teljes mértékben átalakíthatja a jogi keretrendszert – akár alkotmánymódosításokkal is. Az ígért adóváltozások, például az alacsonyabb személyi jövedelemadó bevezetése így megvalósulhatnak.
Ugyanakkor a 2023–2025 közötti költekezési hullám és a gyenge GDP-növekedés nagyon szűk fiskális mozgásteret hagy az új kormánynak 2026-ban. A távozó Fidesz-kormány az idei évre a GDP 5 százalékának megfelelő hiányt tervezett, amelynek teljesítése már az év elején is nehéznek tűnt. Mostanra pedig még nehezebb: az első negyedév végére a teljes éves hiánycél több mint 80 százaléka már teljesült. Ráadásul a közel-keleti háború miatt felerősödő energiaár-problémák tovább nehezíthetik Magyarország államháztartását az év második felében.
A forint: erős kezdés
A választások után a forint további erősödésére számítunk a héten.
A devizapiac – mint mindig – most is elsőként reagált: az EUR/HUF árfolyam a választás éjszakáján, a hétfői nyitás előtt 370 alá süllyedt. A választás előtti utolsó kereskedési héten a forint már 383 fölötti szintről 375-re erősödött. Hétfőn és a következő napokban újabb forint-pozitív mozgásra lehet számítani.
Ugyanakkor a reakció egy részét (közel 4 százalékos erősödés az euróval szemben) a piac már beárazta, ezért a további elmozdulás valószínűleg korlátozott marad – 1–3 százalék körüli további erősödés várható.
A pozitív hangulat elsősorban az EU-barát szabályozói környezet várható változásán és azon az erős várakozáson alapul, hogy a befagyasztott uniós forrásokat hamarosan feloldják. Rövid távon ez még tarthat, de a nagy piaci szereplők részéről részleges profitrealizálásra („tényeken való eladásra”) is számítunk. Emiatt, valamint mert a figyelem fokozatosan a magyar gazdaság gyenge alapjai felé tolódik, néhány hónapon túl nem tartjuk reálisnak a 370 alatti szinteket. Hosszabb távon a jegybank esetleges újabb kamatcsökkentései is fékezhetik a forint további erősödését.
Magyar állampapírok: hozamcsökkenés várható
A forint erősödésével párhuzamosan a magyar állampapírok is erősödhetnek. A hozamgörbe hosszú végén a 10 éves forint állampapír hozama az elkövetkező hetekben 50–80 bázisponttal csökkenhet, míg a devizakötvény-hozamok 30–50 bázisponttal mérséklődhetnek.
Mi történik a magyar tőzsdén?
Az ellenzék meggyőző győzelme akár 100 bázispontos kockázati prémium-csökkenést is kiválthat a BUX indexben. Ez elsősorban az uniós források feloldásának jelentősen javuló esélyein alapul, ami kulcsfontosságú mind a gazdasági növekedés, mind a fiskális stabilitás szempontjából.
Elemzésünk elkészítésekor a 2023-as lengyel parlamenti választások utáni piaci reakciót vettük alapul. Ebben a forgatókönyvben a magyar részvények relatív erőt mutathatnak a globális benchmarkokhoz képest, és akár leválhatnak a közel-keleti konfliktus okozta szélesebb piaci volatilitásról.
Ennek eredményeként arra számítunk, hogy a magyar tőzsde a választásokat követő héten akár 7 százalékponttal is felülteljesítheti a szélesebb részvénypiacokat.
Ma reggel a nemzetközi piacok korrigálnak, ugyanakkor a magyar piacon elsősorban az OTP és a Magyar Telekom emelkedhet jelentősen.
Az OTP Bank célárát 10 százalékkal 51 100 forintra, a Magyar Telekom célárát pedig 11 százalékkal 2 690 forintra emelik, hogy azonnal tükrözzék a várt EU-barát szabályozói környezetet. A MOL (3 660 Ft) és a Richter (15 290 Ft) célárát változatlanul hagyják a forint felértékelődése miatt, bár masszív tőkebeáramlásra számítanak, ami ezeknek a részvényeknek az értékét is növelheti.
A kisebb kapitalizációjú részvények közül elsősorban a Masterplast, az Állami Nyomda és a GSPark papírjai emelkedhetnek. Az EU-s energiahatékonysági források megnyílása és a zöld építőipar fellendülése a Masterplastnak kedvezhet, míg az államkötvény-hozamok csökkenése az osztalékhozam-prémium növekedése miatt az ÁNY és a GSPark számára lehet különösen pozitív.
A legnagyobb negatív korrekciót a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó részvényeknél (OPUS, MBH Bank), valamint a Jászai Gellért-közeli 4iG-nél és a Tiborcz István érdekeltségek (Gránit Bank, Waberer’s) esetében várják. Utóbbi kettőnél a korrekció mértéke mérsékeltebb lehet, mivel állami kitettségük kevésbé koncentrált.
A választási eredmény rövid távon eufóriát hozhat a piacokra, de a következő hónapokban eldől, hogy ez egy tartós új egyensúly kezdete, vagy csupán egy erős, de átmeneti rally.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.